V tradiční firmě, netradiční řešení. Balení POS stojanů nemusí být černou můrou.

Prodejní POS stojany milují marketéři většiny firem. Jde o velmi nápaditý prodejní stojan určený pro maloobchodní síť, který odliší výrobky od konkurence. Jsou však také černou můrou technologů a logistiků jednotlivých firem. To co jedni milují, druzí nenávidí. Proč? Pro velmi nesnadnou manipulaci a balení těchto jednotek, tzv. mini paletek.

 

 

 

Snížení podílu manuální práce a zvýšení produktivity balení minipaletek

Potravinářská společnost VITANA produkuje velké množství instantních pokrmů a koření. Aby zvýšila svoji viditelnost v maloobchodních prodejnách, připravuje pro své budoucí zákazníky tematické prodejní stojany. Také Vaši pozornost nejspíš upoutala „Doba grilovací“, „Gurmánské koření“ a jistě „Vaříte s chutí“. Nárazově, tedy bylo nutné rychle sehnat co nejvíce lidí, zkompletovat, naplnit prodejní stojany a nakonec – to nejtěžší – pořádně zabalit.

„Pořádně zabalit“ do nedávna znamenalo natáhnout na naplněný POS stojan LDPE pytel, prodejní stojan přibalit ruční stretch fólií k malé dřevěné paletce rozměru 380 x 570 mm, silou 2 pracovníků takto „zabalenou“ mini paletku vážící od 10 kg do úctyhodných 50 kg vzít a položit na EUR paletu. EUR paletu se 4 mini paletkami převézt bezpečně na poloautomatický ovinovací stroj a zde vše řádně zabalit a zafixovat. S rostoucí poptávkou po takto distribuovaných výrobcích pracovníci přestávali stíhat kompletovat POS stojany, pečlivost zabalení byla horší, stojany při transportu dostatečně nedržely. Zabalení jedné mini paletky, usazení čtyř mini paletek na EUR paletu zabralo pracovníkům 14 minut . Požadavků na balení POS stojanů stále přibývá, pracovní síly je naopak nedostatek.

Společnost se rozhodla celý proces co nejvíce zautomatizovat, tedy:

  • Zjednodušit vkládání jednotlivých výrobků do prodejních stojanů
  • Automaticky prodejní stojany zabalit na mini paletce
  • Mini paletky automaticky zmanipulovat na EUR paletu
  • EUR paletu s mini paletkami pevně zabalit k transportu

Naše společnost na základě těchto požadavků a dispozice omezeného prostoru navrhla linku, začínající řetězovým dopravníkem, umožňujícím transport těchto atypických paletek. Operátor si na řetězový dopravník umístí dřevěné mini paletky, na ně prázdné POS stojany, které má díky tomu v dostatečné pracovní výšce. POS stojany naplní dle požadavků a balicích schémat jednotlivými druhy výrobků. Operátor stiskem tlačítka odešle mini paletku k automatickému zabalení ovinovacím balicím strojem WMS Automatic.

Balicí stroj je mimo jiné vybaven točnou se šesti řetězovým dopravníkem a speciálním úchytem mini paletek. Takto vybavený stroj umožní zabalit i extrémně lehké a nestabilní POS stojany, na technology neoblíbených, mini paletkách. Každá takto zabalená paletka následně automaticky odjíždí do manipulačního zařízení, které mini paletky jednoduše přemístí na EUR paletu. Tato skupina odjíždí zpět do ovinovacího balicího stroje, kde je kompletně stabilně zabalena včetně horního překrytí fólií a po dopravníku opouští linku.