Případová studie: Modernizace balení v Union Lesní bráně

Společnost Union Lesní brána, a.s., nejstarší český výrobce minerálních izolačních materiálů, modernizoval proces paletového balení. Důvody jsou prosté a stejné jako u většiny výrobních firem – nedostatek zaměstnanců, navýšení výrobní kapacity, zvýšení kvality balení, a hlavně snížení nákladů na balení.

Podívejte se na naši případovou studii.

Předmětem technického zadání byla konstrukce a instalace nového stroje pro balení dlouhých rolí s minerálním izolačním materiálem. Blíže asi nemusíme představovat.

V takovém případě jsme museli vybírat z výrobní řady balicích strojů Contipack. Jedná se horizontální balicí stroje, jež jsou konstruovány zejména pro balení zboží, jehož délka je několikanásobně větší než průřez.

Základ stroje je osazen rotačním prstencem, jehož středem je posunováno balené zboží. Prstenec rotuje spolu s držákem fólie a napínacím zařízením kolem obvodu zboží, čímž dochází k jeho zabalení.

Tyto stroje najdou uplatnění zejména tam, kde je potřeba kvalitně a vodotěsně zabalit svazky lišt, profilů, trubek, role látek, papíru, koberce, nebo jiný materiál podobného charakteru. Lze jimi balit i takové zboží, jako jsou dveře, okenní parapety, obkladové panely, desky z různých materiálů i jednotlivé části montovaných celků (např. nábytku).

Balení do průtažné fólie dokonale chrání zboží před mechanickým poškozením a povětrnostními vlivy (proti vodě, vlhkosti, prachu). Je vhodné do provozů, kde je kladen požadavek na velkou univerzálnost obalu i při střídajícím se sortimentu zboží, jeho nízkou cenu a vysokou kvalitu.

ZADÁNÍ PROJEKTU

Požadavky klienta byly zhruba následující:

Nahradit stávající páskovací stroj na vázací PP pásku, který zafixoval k sobě skupinu 9 rolí s izolačním materiálem.

 

POPIS ŘEŠENÍ

Balící stroj Contipack, resp. jeho prstenec s předepínáním, bude umístěn bezprostředně za formovacím dopravníkem, ze kterého vyjíždí slisované balíky. Ovinovací stroj může balit kontinuálně nebo po cyklech a to tak, že po zastavení dopravníku stroj ovine balíky minerální vaty několika vrstvami fólie a automaticky ukončí aplikovanou fólii. Balík se posune o určenou vzdálenost a stroj opět ovine balík fólií. Po ovinutí celého balíku se balík přesune na dopravní trať a paleta pokračuje k pracovišti ovinu strečovou folií.

Výhodou této možnosti je šetrnost fólie vůči fixovaným rolím. Síla utažení od fólie je nižší než síla od vázací pásky. Jedna vrstva fólie šířky 250 mm vyvine sílu v tahu cca 5-15 kg (dle nastaveného protažení fólie), zatímco páskovací stroje umožňují regulovat sílu utažení až od 100 do 300 kg.

Jak to vypadá nyní, se můžete podívat na fotografiích níže.

PŮVODNÍ PÁSKOVACÍ STROJ

 

NOVÝ STAV