Jaký vliv má emboss na vázací pásky ?

S ohledem na stále rostoucí dotazy ze strany zákazníků, týkající se nekalých obchodních praktik, jsme se rozhodli, že do našich zpráv zařadíme cyklus „EkObalová škola“. Ten se bude alespoň povrchově věnovat vždy nějakému obalovému prostředku. Zejména pak bude upozorňovat na možné obchodní nejasnosti a samozřejmě na kontrolu kvality a kvantity.

 

 

Vázací pásky

 
Co to vlastně jsou vázací pásky -  jedná se o obalový prostředek, jenž slouží k upevnění, převazování, fixaci zejména zboží na paletách, ale i k zajištění vašeho zboží proti odcizení ze spotřebitelského obalu. 
 
Vázací pásky mohu být z různých druhů materiálů, jež se liší zejména pevností, příp. strojním či ručním použitím.  
 
  • z polypropylénu (PP), 
  • z polyethylentereftalátu (PET), 
  • z polyesteru (PES), 
  • ocelové,
  • atd. textilní, plastové ….

 

 

 
 
Jako základ si musíme vysvětlit slovo „emboss“ (= vyrazit, vytlačit z AJ), embossing je tady forma „zdrsnění“ vázacích pásek, za účelem zvýšení nekluznosti a zlepšení její aplikace. 
 
Proč to může být problém?
 
Větší, tedy hlubší „emboss“, může zkreslit reálnou tloušťku pásky, což v důsledku může znamenat výrazně nižší pevnost vázací pásky. Na tuto skutečnost bohužel nepřijdete běžným kontrolním měřením – mikrometrem, posuvným měřítkem.  

 

 

Větší emboss = nižší pevnost pásky

 
 
Vázací páska, tedy na první pohled stejných parametrů, může mít různé pevnosti v tahu.  A když toto vložíte do kalkulačky, můžete si být více než jisti i finančním rozdílem.
 
 
 
 
 
Dalším důležitým parametrem u vázací pásky je její návin. Jeho skutečná délka je s ohledem na kilometrové náviny velmi těžko fyzicky měřitelná. A je více než logické, že kratší návin znamená cenovou úsporu pro výrobce. 
 
 

Jak si pomoci a ochránit 

  1. Pro orientační (interní) ověření reálně tloušťky vázací pásky můžete zvážit hmotnost několik metrů vázací pásky a porovnat s údaji výrobce.
  2. Pokud znáte reálnou hodnotu gramáže (g/metr) a ta souhlasí s hodnotami výrobce, můžete jednoduchým dopočtem přes skutečnou váhu celé role získat délku jejího návinu.
  3. Vypočtené hodnoty můžete porovnat a konfrontovat s technickými údaji od výrobce. 
  4. Pokud Vaše pochybnosti chcete ověřit odborně, můžete nechat přeměřit pevnost a gramáž vázací pásky zkušební laboratoří, zda odpovídá údajům výrobce. Zde se však již jedná o placenou službu.

Pro snadnější kalkulaci můžete využít kalkulátor na našich webových stránkách:

 

Online kalkulátor návinu vázacích pásek

Příště o lepících páskách.