+420 234 144 111 +420 234 144 777 mail@ekobal.cz
English
ČeskyDeutschSlovensky

Homepage > Packaging machines > Wrapping machines > WS 15 Prime

Pallet wrapperWS 15 Prime

Semi-automatic wrapping machines WS are the ideal solution to enhance the capacity, quality, eliminate physical exertion of employees and reduce the cost of packaging materials. This series is suitable for small and medium-sized plants. Machines are easy to operate by a control panel and designed as a low-maintenance equipment. All offered wrapping machines are developed and manufactured by Ekobal (Pragometal) Co. in the Czech Republic. For their construction are used electrical components from renowned European manufacturers.

  • Easy to operate 
  • Low-maintenance
  • Reduce physical exertion and cost of packaging material
  • Great ratio COST vs. PERFORMANCE
  • Easy to transport

Pallet wrapper WS 15 Prime - Data sheetData sheetPallet wrapper WS 15 Prime - User manualManual


Ovládací panel - START a STOP TOČNY
Joystick pojezdu vozíku fólie NAHORU  a DOLŮ
Total STOP tlačítkoRuční brzda - Napnutí mezi paletou a vozíkem fólie je vytvářeno pomocí utažení šroubu cívky průtažné fólie.Mechanické předepínání fólie - Průtažná fólie je mechanicky předepínána na delší při zachování pevnosti balení čím jsou snižovány náklady na balení. Fólie je předepínána mezi dvěma hlavními válci, které jsou spolu v záběru přes řetězový převod, dochází k primárnímu protahování fólie a tím také k úspoře fólie. Převodový poměr lze nastavit výměnou řetězového kola na válci a řetězu, se strojem jsou dodány sady ozubených kol pro protažení (80%, 130%, 180%). Standardně je stroj vybaven převodem 130%.Technical informationAccessoriesSimilar productsInstallation layoutDownload

The simplest manually operated wrapping machine of series WS. The machine is controlled by the joystick on the control panel. The machine is also very easy to use and achieve high saving physical labor.

Applications

WS Prime are used for operations with a small requirement for capacity of wrapped pallets, especially where the main criterion is the equipment cost. Suitable clients are small workshops, couriers, supermarkets etc.

Wrapping capacity (pal./hour): 15
Turntable size(mm): 1500 (EUR pallet)
Number of programs: 0
Max. wrapping height (mm): 2250
Wrapped pallet size (mm): 1200x800
Pallet height reading: no
Turntable speed regulation-Soft START no or inverter
Pre-stretching device: hand brake
Turnable speed (rpm): 10
Max. turntable load (kg): 2000
Machine dimensions LxW (mm): 2350x1500
Air pressure (MPa): -
Operational voltage (V): 3x400, 50Hz or 230
Electric input (kVA): 0,73