+420 234 144 111 +420 234 144 777 mail@ekobal.cz
English
ČeskyDeutschSlovensky

Homepage > Packaging machines > Wrapping machines > WS 15 Practic

Pallet wrapperWS 15 Practic

Semi-automatic wrapping machines WS are the ideal solution to enhance the capacity, quality, eliminate physical exertion of employees and reduce the cost of packaging materials. This series is suitable for small and medium-sized plants. Machines are easy to operate by a control panel and designed as a low-maintenance equipment. All offered wrapping machines are developed and manufactured by Ekobal (Pragometal) Co. in the Czech Republic. For their construction are used electrical components from renowned European manufacturers.

  • Wrapping activation by START button - “Push&Go“
  • Cut-off turntable = NO need for approach ramp
  • 2 fully programmable memories
  • Great ratio COST vs. PERFORMANCE
  • Easy to transport

Pallet wrapper WS 15 Practic - Data sheetData sheetPallet wrapper WS 15 Practic - User manualManual


Ovládací panel - Přehledný ovládací panel s možností nastavení všech parametrů balení uložitelných do 2 pamětí s funkcí “Push&Go“ – aktivace balení tlačítkem START. Panel rovněž slouží pro balení v ručním režimu.Ruční brzda fólie - Napnutí mezi paletou a vozíkem fólie je vytvářeno pomocí utažení šroubu cívky průtažné fólie.Mechanické předepínání fólie - Průtažná fólie je mechanicky předepínána na delší při zachování pevnosti balení čím jsou snižovány náklady na balení. Fólie je předepínána mezi dvěma hlavními válci, které jsou spolu v záběru přes řetězový převod, dochází k primárnímu protahování fólie a tím také k úspoře fólie. Převodový poměr lze nastavit výměnou řetězového kola na válci a řetězu, se strojem jsou dodány sady ozubených kol pro protažení (80%, 130%, 180%). Standardně je stroj vybaven převodem 130%.Technical informationAccessoriesSimilar productsInstallation layoutVideoDownload

The wrapping machine WS PRACTIC is a simple semiautomatic machine with very easy operation, Cut-off turnable, equipped with two memories to save and start fully adjustable programs for single and cross wrapping. Possible to save parameters such as: foil tension, wrapping density, turntable speed, a number of turns on the top and bottom of the wrapped pallet. It is characterized by very easy handling and well-arranged operator panel. It is also possible to run the machine in automatic and manual mode.

Application

WS Practic is used for operations with a small or medium requirement for capacity of wrapped pallets, especially where the main criterion is the equipment cost. Suitable clients are small productions, logistic companies, warehouses etc.

Wrapping capacity (pal./hour): 25
Turntable size(mm): 1500 (EUR pallet)
Number of programs: 2
Max. wrapping height (mm): 2250
Wrapped pallet size LxW (mm): 1200x800
Pallet height reading: optical
Turntable speed regulation “Soft START“: no or inverter
Pre-stretching device: hand brake
Turntable speed (rpm): 10
Max. turntable load (kg): 1000
Machine dimensions LxW (mm): 2346x1490
Air pressure (MPa): -
Operational voltage (V): 3x400, 50Hz or 230
Electric input (kVA): 1,5